Skocz do zawartości
KrainaMc.pl
Wszelkie sprawy związane z rejestracją, logowaniem, zakupami w itemshopie, poważne problemy lub uzasadnione prośby o odbanowanie prosimy kierować do naszego supportu na stronie www.krainamc.pl/help lub www.mojemc.pl/help.

Bloger - PLkubiacyPL

Rekomendowane odpowiedzi

•  
  • PLkubiacyPL
  • Użytkownik
  •  3
  • 24 postów

_*~~*Podanie na blogera v3 - ostateczne, albo mi sie uda albo nie, powodzenia se zycze XD*~~*_

Jak masz na imię? Piotrek, po prostu

Dlaczego chcesz mieć rangę blogera? ponieważ lubię pisać o różnych rzeczach, zwykle ponosi mnie fantazja. Chciałbym też oswoić ludzi z kostką rubika i pokazać im, że to nie takie straszne.

Planowana tematyka bloga: Po wielu przemyśleniach... po wielu próbach wymyślenia tematu... wpadłem na pomysł aby zrobić bloga o kostkach Rubika! Tematyka nie kończy się na ,,Jak ułożyć" i paru algorytmach, bo każdą kostkę się układa inaczej.

Napisz coś o sobie: Mam 14 lat i jak wyżej wspomniałem, na imię Piotrek. Posiadam całą kolekcję kostek (bo aż 19 i praktycznie każda inna :o ) która stale się powiększa. Gram na saksofonie, pianinie i skrzypcach (chociaż tych już nie zaliczam). Lubię muzykę typu Trap czy EDM. Mój rekordowy czas ułożenia to 54.18 sekundy. Lubię czytać książki i mangi (w tym Magiczne drzewo, Kimetsu no Yaiba, Boku no Hero Academia etc.). Myślę, że tyle powinno wystarczyć. 

Wstaw tutaj przykładowy wpis, jaki zamieściłbyś na swój blog:

Kostka Rubika - Zabawka potęga

Kostka Rubika nie jest zwykłą zabawką. Stworzona na Węgrzech w 1974 roku przez przypadek, gdy Erno Rubik chciał sprawdzić, czy da się stworzyć sześcian który będzie się obracał i dalej pozostanie trwały. Zadanie się udało! Wynalazca wykładał na uniwersytecie i aby ułatwić uczniom zrozumienie obrotów w przestrzeni pokazał im swoje dzieło. Wtedy jeszcze nikt nie widział w tej układance potencjału. Pewnego dnia gdy Erno Rubik tłumaczył bezskutecznie uczniowi obroty na kostce nakleił na każdą ściankę kolorki. Po przemieszaniu nie potrafił ich poskładać z powrotem! Po powrocie do domu główkował się nad przyszłym cudem ponad 2 miesiące! W 1978 roku wyszła pierwsza seria ,,Magicznych Kostek" [z ang. -Magic Cube] które od razu się wyprzedały.  Powoli kostki wchodziły na rynek światowy i zdobyły nazwę ,,Kostka Rubika" [z ang. Rubik's Cube]. Do dzisiaj sprzedano ponad                   300 000 000 kostek i jest najbardziej rozpoznawalną zabawką na świecie. Nowe modyfikacje, kostki większe i mniejsze - do dzisiaj są wymyślane i produkowane. Rekord Guinnessa w ułożeniu kostki rubika na czas wynosi 3.36s! Mam nadzieję, że trochę wam przybliżyłem temat tego fenomenu. Miłego dnia!

Historia Kostki Rubika - KostkaRubika.net <-- Erno Rubik tylko 2.99PLN od sztuki!       

Przykładowy wpisv2:

Witam. W tym wpisie nauczę was układać kostkę rubika najprostszą możliwą metodą (nie pozwoli ona na szybkie układanie). Na początek notacja. Nie mam jak ukazać obroty więc będę je zapisywał w notacji. Oto ona:

image.jpeg.c11db6e9d85029686a229117a8c0dddc.jpeg

po nauczeniu notacji na pamięć możemy przystąpić do układania.

Będzie tutaj parę etapów 

1.Kwiatuszek aka stokrotka

2. Poprawny krzyżyk

3. warstwa nr1

4. warstwa nr2

5. Krzyżyk u góry

6. Poprawa krzyżyka u góry.

7. Wstawienie narożników na miejsce

8. Obracanie narożników

9. Cieszenie się ułożoną kostką

Teraz czas na teorie i wyjaśnienie paru definicji. Pomoże wam obrazek.

image.jpeg.47ec185d2be0136b7826ee932a1285dc.jpeg

Etap1 - Kwiatek

Więc zaczynamy od ułożenia kwiatka. Jest to etap mocno intuicyjny. Staramy się ułożyć taki wzór.

image.jpeg.a7eb33897cf11dd739ce8dd74538ee07.jpeg 

TIP. - Narożniki nie muszą się zgadzać!

Etap2 - poprawny krzyż

Następnym etapem jest ułożenie poprawnego krzyża. Robimy to ruchem F2 (liczba 2 oznacza ilość ruchów F czyli R R = R2). Należy pamiętać o dobrych centrach! (środkach). Aby dopasować krawędź do centra wykonujemy ruch U. Ilość ruchów U zależy od tego jak rozmieszczone są białe krawędzie. Czyli jeśli krawędź biało-niebieska jest przed nami, a niebieski center jest po drugiej stronie wykonamy ruch U2 (czyli U i U). Potem robimy F2. Mam nadzieję, że wszyscy rozumieją. Po wykonaniu tego etapu kostka powinna wyglądać tak:

Jak ułożyć Kostkę Rubika 3x3? | Kostki Rubika - Popex Sklep

Etap3 - pierwsza warstwa

i tu wchodzi pierwszy algorytm! nauka go jest banalna i wygląda on tak:

R U R' U'

Teraz na górnej ściance U szukamy białych narożników. Odwołując się do zdjęcia powyżej gdyby pomiędzy niebieskim a czerwonym (ten klocek na samej górze) był biało-czerwono-niebieski narożnik, to wykonując algorytm R U R' U' (zwany też sexy move'm) po jakimś czasie wpadnie na dół jako dobrze obrócony. UWAGA! 6 razy wykonany algorytm R U R' U' nie zmienia układu kostki! tzn. jeśli kostka będzie ułożona, a my wykonamy sexy move 6 razy to dalej będzie ona ułożona! jeśli narożnik jest biało-coś-coś, ale nie jest na swoim miejscu a jest na dole, to wystawiamy go na górę jednym sexy movem, ustawiamy ruchami U na dobre miejsce (na górze też może być) i wykonujemy algorytm póki nie wpadnie nam na odpowiednie miejsce. Teraz kostka powinna wyglądać tak:

Jak ułożyć kostkę Rubika 3x3x3? [algorytmy, kostka Rubika krok po kroku -  4.03] | Express Bydgoski wasza sprawa jak to skojarzyliście

Etap4 - druga warstwa

teraz przechodzimy do układania drugiej warstwy. Tu trzeba się wykazać umiejętnością czytania ze zrozumieniem. 

Szukamy na ściance z żółtym centrem (inaczej ścianka U) krawędzi, która ma inny kolor niż żółto-coś. Gdy znajdziemy np. Czerwono-Niebieską krawędź to ruchem U obracamy ją nad niebieski (jeśli czerwony jest po prawej. Jeśli jest po lewej stronie to krawędź idzie na czerwony jednak zakładamy tą pierwszą opcję). 

Jeśli krawędź jest czerwonym do góry (tak jak na obrazku wyżej tylko, że kolor czerwony zamieniamy na niebieski) to wykonujemy algorytm R U R' U' ALE TYLKO 1 RAZ!!! Następnie obracamy CAŁĄ KOSTKĘ w lewo i wykonujemy L' U' L U. Krawędź powinna się wstawić na miejsce. Zaś jeśli jest obrócona źle, wykonujemy ten sam algorytm co wyżej na jakiejś żółtej krawędzi i dostawiamy poprawnie obróconą krawędź wykonując 3 raz algorytm do zamiany krawędzi (R U R' U' <- L' U' LU). Powtarzamy etap aż wszystkie krawędzie będą na swoich miejscach i będą dobrze obrócone.

Etap5 - krzyżyk u góry

Mamy tutaj 3 Możliwości. 

-Sam center

-Litera L

- Pasek

Jak Ułożyć Kostkę Rubika 3x3x3 ✪ Najprostsza Metoda LBL | Rcube

Może się zdarzyć, że od razu będziemy mieli krzyżyk. Za każdym razem wykonujemy ten sam algorytm -  F R U R' U' F' 

UWAGA! za każdym razem robimy to niebieskim do przodu! (nawiązując do fotografii powyżej. na każdej kostce może być inaczej)

Etap6 - poprawienie górnego krzyżyka

Już niedaleko!  dla mnie trochę

teraz go będziemy naprawiać! (w sensie krzyż)

Tu istnieją dwie możliwości:

- poprawne krawędzie na przeciwko siebie

-poprawne krawędzie obok siebie

w przypadku 1 możliwości:

ustawiamy krawędzie tak, żeby były po bokach (na ścianach L i R) i wykonujemy następujący algorytm

R U R' U R U2 R'

w przypadku drugiej sytuacji: Metoda LBL (ang. Layer by Layer, pol. Warstwa Po Warstwie). Jest ona metodą  najprostszą. - PDF Free Download

ustawiamy poprawne krawędzie tak aby jedna była z tyłu kostki a druga na prawo i wykonujemy algorytm

R U R' U R U2 R'

Na koniec obracamy 3 warstwę ruchem U aby dopasować poprawny krzyż do reszty centrów.

Etap7 - ustawienie narożników

Tutaj kolejny algorytm, tym razem do zamiany narożników. UWAGA! zamienia on 3 narożniki a zostaje tylko ten z przodu po prawej stronie!

Jeśli nie ma żadnego poprawnego narożnika wykonujemy algorytm 1 raz i teraz się znajdzie.

Oto on:  U R U' L' U R' U' L

Może się zdarzyć, że trzeba go będzie powtórzyć!

Etap8 - Obrócenie krawędzi

Tutaj obrócimy krawędzie. Wykorzystamy nasz sexy move ale uwaga bo 1 fałszywy ruch i pomieszacie całą kostkę! Obracamy ją do góry nogami i zaczynamy robić algorytm R U R' U' gdy krawędź się ustawi na swoje miejsce OBRACAMY DOLNĄ ŚCIANKĘ bo jeśli obrócicie kostkę to pomieszacie wszystko! Obracamy dolną ściankę tak aby źle obrócony narożnik znalazł się na miejscu tego, którego obracaliśmy (tak wiem, powikłane ale zrozumiecie ;) ) i robimy tak ze wszystkimi narożnikami i PAMIĘTAMY ŻEBY OBRACAĆ DOLNĄ ŚCIANKĘ NIE CAŁĄ KOSTKĘ BO POMIESZACIE!!!

Etap9 - Ułożona kostka

Ostatni etap w którym świętujemy bo ułożyłeś kostkę rubika!!🥳

ORYGINALNA Kostka RUBIKA 3x3 RUBIKS + ALGORYTMY 8691545685 - Allegro.pl

• Super 1
  • Lubię to 1
Odnośnik do odpowiedzi

Według Mnie ta tematyka jest fajna, ale w dobrym wykonaniu. Przykładowy wpis w sumie rozpisane, ale jeżeli używasz zdjęć np. z google, powinieneś dodać źródło. Estetyka ok, mimo że niektóre miejsca są dla Mnie nieczytelne, błędów myślę, że nie ma dużo. Zabolał Mnie natomiast brak przywitania lub pożegnania w przykładowym wpisie xd. Dam neutral, powodzenia.

//Edit: no ja jakoś nie widzę nigdzie tego przywitania, a po drugie jest to logiczne że nie wpływa to na ocenę końcową. Co do kolorów, to Ja często mam problem z czytaniem rzeczy w kolorze żółtym.

Edytowane przez Wojtulus
Odnośnik do odpowiedzi
40 minut temu, Wojtulus napisał:

Zabolał Mnie natomiast brak przywitania lub pożegnania w przykładowym wpisie xd. Dam neutral, powodzenia.

No tak, bo najważniejsze jest przywitanie, bądź pożegnanie, a co najgorsza kolor - a myślałam, że liczy się najbardziej bogata zawartość podania.

Co do podania:

Twoja praca mi się podoba, jest rozpisana i ładnie objaśniona. Sądzę, że mogę wystawić Ci ocenę pozytywną.

Odnośnik do odpowiedzi
50 minut temu, PLkubiacyPL napisał:

Witaj.

Ostatni etap w którym świętujemy bo ułożyłeś kostkę rubika!!🥳

Z tego co widzę jest tutaj przywitanie i zakończenie wpisu xd.

Co do podania estetycznie mogło być lepiej i nie można siebie oszukiwać, ortografia i interpunkcja jest na dobrym poziomie, czytając wpis zainteresowałem się układaniem kostki co również jest na plus.

Według mnie jest to podanie godne przyjęcia, powodzenia!

Odnośnik do odpowiedzi

Co do podania, to jest ono takie średnie, twoja praca jakoś mocno nie powala, temat dość mocno oklepany, estetycznie nie wygląda to najgorzej, ale proszenie na trybie, na którym grasz o to, żeby ktoś Ci twoje podanie ocenił, za pieniądze w grze, jest mocno nie na miejscu, to samo tyczy się twojego zachowania, które czasem jest naganne, podsumowując podanie nawet okej, ale po tym, jak się zachowujesz, po prostu na tę rangę moim zdaniem nie zasługujesz, jestem na NIE!

• Super 1
Odnośnik do odpowiedzi

Pora i na Naczelnego Hejtera hehe. Dla mnie układanie kostki Rubika nie jest bardzo ciekawym zajęciem - bardziej na zabicie nudy lub żeby zająć czymś ręce. Wpis bardzo rozbudowany, wyczerpujący. Ortografia i interpunkcja są na dobrym poziomie. Jednak mam jedno ale - reklamowałeś się wręcz na każdym trybie, żeby dać Ci opinię pod podaniem, co jest tak trochę 2/10 z Twojej strony. Kto zauważy podanie i będzie chciał je ocenić, to je oceni. Jestem neutralny z przechyleniem na nie.

Powodzenia.

Edytowane przez Prince0fIce_
  • Super 1
  • Ha ha 1
Odnośnik do odpowiedzi

Proszę o ocenę ale nie mówię, że ma być pozytywna! 

1 minutę temu, Smixin napisał:

Co do podania, to jest ono takie średnie, twoja praca jakoś mocno nie powala, temat dość mocno oklepany, estetycznie nie wygląda to najgorzej, ale proszenie na trybie, na którym grasz o to, żeby ktoś Ci twoje podanie ocenił, za pieniądze w grze, jest mocno nie na miejscu, to samo tyczy się twojego zachowania, które czasem jest naganne, podsumowując podanie nawet okej, ale po tym, jak się zachowujesz, po prostu na tę rangę moim zdaniem nie zasługujesz, jestem na NIE!

zależy mi poprostu na tym, żeby było dużo odpowiedzi bo wtedy łatwiej będzie wyciągnąć odpowiedź - czy będę blogerem czy nie. Rozumiem, mogło by być moje zachowanie złe gdybym napisał ,,10k za każdą pozytywną opinię" ale chyba tam pisało cos innego no nie? cytuję:

,,3k za każdą opinię pod moim postem na blogera!" - co nie mówi, że proszę o opinię pozytywną. Tobie dziękuję za wyrażenie swojego zdania i na tym się kończy. Gusta są różne, niektórych kostka rubika może zafascynować, niektórych nie... po prostu normalnie :D

• Ha ha 1
Odnośnik do odpowiedzi

I widzisz, jak sie chce to sie potrafi. 

Temat w ciekawy sposób przedstawiony, jedyne do czego mógłbym się przyczepić to formatowanie i estetyka tekstu (żeby to lepiej i ładniej wyglądało), ale to mniejsza

Jestem na tak

Odnośnik do odpowiedzi

NEUTRAL+

Temat moim zdaniem ciekawy, natomiast raczej na samej kostce Rubika nie zbudujesz całego bloga (mam nadzieję, że nas zaskoczysz ;)). Estetyka jest delikatnie do poprawy, tak samo językowo. Mimo wszystko przykładowy wpis mnie zaintrygował. Co do zachowania poza forum - średnio mnie to interesuje, aczkolwiek nie uważam zachowań wymienionych przez osoby wyżej za dobre... 

Pozdrawiam! :)

PS. Nie pisz zbyt dużo pod podaniem.

Edytowane przez matya
Odnośnik do odpowiedzi

Fajne podanie. Jak znajdę kostkę której nie rozkręciłem śrubokrętem to się może pobawię. W ogóle temat taki rozwojowy, że jestem na tak.

Mam nadzieję że coś jeszcze ciekawego znajdziesz na tematykę, ponieważ większość ludzi spotyka tylko kostki 3x3.

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Zientula napisał:

Jak znajdę kostkę której nie rozkręciłem śrubokrętem to się może pobawię.

Łączymy się XDDD 

Co do podania; 

Podanie ładnie napisane, tematyka ciekawa przykładowy wpis też. Myślę że można dać Ci szansę, widać że się starasz.

na tak

Edytowane przez bxzzr
Odnośnik do odpowiedzi

Estetyka + miło się czyta

Tematyka +/- zainteresowała mnie, ale szybko ci się skończy

Przykładowy wpis + Całkiem spoko

Ortografia/Interpunkcja +/- nie ma jakiś dramatycznych błędów

Dnia 23.11.2020 o 14:20, PLkubiacyPL napisał:

ustawiamy poprawne krawędzie tak aby jedna

przed słowem ,,tak" powinien być przecinek : )

Tak-

Odnośnik do odpowiedzi
  • 2 tygodnie później...

Wpis jest nawet estetyczny, ale mi się fajnie czytało. Temat jest ciekawy, ja sama układałam kostki rubika, niestety niektóre zgubiłam, a niektóre rozwaliłam XD Zaopatrzę się w nową i spróbuję ją ułożyć dzięki temu "wpisowi" xD Ja bym na pewno takie wpisy czytała, więc jestem na tak! Powodzenia ❤️

• Super 1
Odnośnik do odpowiedzi

Podanie w miarę estetyczne.

Tematyka też wydaje się ciekawa, ale szybko może się skończyć.

Ortografia i interpunkcja w normie (choć zauważyłem parę błędów). 

Jestem na neutral+

Edytowane przez xKao_
Odnośnik do odpowiedzi

Po wielu trudach najwyraźniej się udało. Ciekawy wpis, może sama spróbuję z tą kostką? Zobaczymy. Ortografia oraz interpunkcja jest w miarę dobra, a tematyka ciekawa, jestem pewna, że rozwiałeś wątpliwości niektórym tym poradnikiem. Co do podania, to jestem na tak i życzę powodzenia!

Odnośnik do odpowiedzi
  • Yelezii zamknął ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Dodaj nową pozycję...