• wpisów
  9
 • komentarzy
  46
 • wyświetleń
  147

Kim była Lilith?

MoraMiserium

113 wyświetleń

Witam

To ja Nick a to historia, która pewnie nie była znana przez was nigdy wcześniej. Zapraszam :) .

A więc, droga Lilith Pierwsza żona Adama, partnerka Samaela, a zarazem groźny sukkub dla ciężarnych kobiet i niemowląt. Występuje tylko w starym testamencie. Była piękna, buntownicza ,niepokorna i niezależna. Za każdym razem podkreślała swoją równość wobec wszystkiego.

-Lilith została stworzona wraz z Adamem przez Boga w Edenie. Związek ludzi był burzliwy, ponieważ kobieta nie chciała się podporządkować mężczyźnie (również w stosunku płciowym). Pragnęła być na równi z wszelkimi istotami oraz Adamem. W późniejszym czasie zbuntowała się widząc,że Bóg oczekuje od niej uległości. Gdy partner próbował zmusić Lilith do uległości,postanowiła wypowiedzieć niewymawialne imię Stwórcy "Szem ha-meforasz"  i w ten sposób Bóg za karę sprawił iż wyrosły jej skrzydła, dzięki którym uciekła z Edenu. Opuściwszy raj Lilith urodziła Dżiny, poczęte przez Adama . 

Lilith.thumb.jpg.3fffee0844796e62c282287dca842881.jpg

-Już wkrótce Adamowi zaczęło brakować Lilith i błagał Boga, aby sprowadził ją z powrotem. Stwórca widząc żal mężczyzny postanowił wysłać trzy anioły Senoya, Sansenoy i Semangelofa by nakłoniły krnąbrną kobietę do powrotu. Gdy boskie istoty znalazły Lilith, spółkowała z demonami nad Morzem Czerwonym. Anioły nie zdołały jej sprowadzić z powrotem, więc zagroziły że jeżeli nie wróci każdego dnia będą zabijać setną część jej potomstwa (niemowlęta). Zrozpaczona Lilith chciała popełnić samobójstwo rzucając się do morza. Aniołowie wyrazili na to zgodę pod warunkiem, że odda im władzę nad nowo narodzonymi dziećmi ( chłopcami przez osiem dni,dziewczynkami przez dwadzieścia dni). Lilith nie chciała się zgodzić, ponieważ uporczywie twierdziła, że została stworzona przez Boga do opieki nad noworodkami i nie może umrzeć. Lilith mszcząc się, że jej potomstwo będzie zabijane przyrzekła, składać ofiary z potomków Adama i Ewy. Ocali tylko dzieci, które będą miały przy sobie amulety z podobiznami aniołów lub ich imionami. Wysłannicy Boga wiedząc, że nie przekonają Lilith do powrotu, w końcu zostawili ją w spokoju.

-Lilith nie chciała, aby jej potomstwo umierało, dlatego ciągle podróżowała zrozpaczona. Wkrótce odnalazł ją Samael, który zauroczony jej pięknem, zakochał się w niej. Kobieta szybko odwzajemniła jego uczucia upewniwszy się o jego poglądzie na temat równouprawnienia płci. Samael podarował Lilith różnorodne skarby oraz władzę nad czterysta osiemdziesięcioma legionami demonów, jeszcze bardziej strącając ją na ścieżkę zła .Nie mogło jej to jednak zrekompensować braku dzieci, które były zabijane przez anioły. W ten sposób nazwano Lilith "Panią smutku".

59138444_ml.thumb.jpg.b300b9323ada0332407db4f20ab88643.jpg

-W późniejszym czasie Lilith stała się matką demonów poczętych przez Samaela. Wówczas narodził się Asmodeusz i Lewiatan wraz z sukkubami. Gdy Ewa stała się żoną Adama , Lilith z zazdrości zaczęła spiskować wraz z Samaelem przeciw Bogu. Według niektórych tradycji chrześcijańskich wężem w Edenie była Lilith, która nienawidziła Ewy.

-Lilith jest wysokim zagrożeniem dla niemowląt i ciężarnych matek. Jednak przez jej zniewalające piękno i wysoka umiejętność iluzji pozwalają jej również uwodzić młodych mężczyzn. Głównie ujawnia się poprzez sny, gdzie przeważa w nim stosunek płciowy, ponieważ LIlith jest w rzeczywistości sukkubem . Lilith nienawidzi ciężarnych matek,ponieważ sama była ciężarna przez Adama. Natomiast jej niemowlęta zostawały zabijane przez anioły, dlatego w akcie zemsty pozbawia życia inne narodzone dzieci.

 

Miej się na straży przed pięknem jej włosów

I klejnotami, co w dal błyszczą het. Gdy raz tym spęta któregoś z młokosów, Już go ze swych objęć nie wypuści wnet.

(Faust I, 4134 - 4137)

Kim był sukkub, już tłumaczę.

Sukkub (śrdw. - łac. succubus), a także demoniczny kochanek - istota zakfalifikowana do demonów, pierwotnie pochodząca od biblijnej Lilith, wykorzystująca sferę seksualną człowieka. Sukkub standardowo przybiera postać pięknej kobiety, choć często z demonicznymi atrybutami takimi jak rogi lub kopyta. Istota posiadają również swój urokliwy wdzięk, który sprawia, że większość mężczyzn jej ulega nie zdając sobie sprawy z zagrożenia. 

Sukkub z początku obserwuje mężczyznę,szczególnie podczas snu aby wykryć ewentualne zauroczenie do człowieka żyjącego na ziemi.Wówczas kiedy posiadają dość informacji przybierają postać wymarzonej kobiety danego mężczyzny w śnie i kuszą go do współżycia seksualnego.Natomiast kiedy sukkub jest atakowany,przybiera swoją naturalną postać kobiety ze skrzydłami  i czarnymi długimi włosami. Królową sukkubów jest Lilith - pierwsza żona Adama,która również uprawiała nierząd z demonami.Sukkuby oprócz wysysania energii życiowej podczas stosunku płciowego starają się również przejąć bezpośrednią kontrolę nad duszą człowieka,poprzez stopniową i pogłębiającą się demoralizację na tle seksualnym. 

Sukkub jest istotą, którą można jedynie odpędzić, ponieważ kiedy demon zostanie zabity, jego ciało zmaterializuje się przez ofiarę. Istnieje teoria, że sukkuby zbierają nasienie mężczyzn i przekazują Inkubom, aby zapładniały kobietę. Dzieci narodzone w wyniku takiej "zabawy" miały być szczególnie podatne na wpływ Szatana.

Nicholas

 

 

 10 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Godzinę temu, KlyexPL napisał:

Zapomniałeś o wpisie w sobote

sam o tym zapomniałem, ale dzięki za przypomnienie klejson!

To kiedy zaległy wpis?

Podziel się komentarzem


Odnośnik do komentarza

Przepraszam, za brak wpisu z soboty, miałem dużo na głowie, cały dzień nie było mnie w domu zaległy wpis pojawi się w środę, bo jest to jeden z luźniejszych dni w tygodniu i dziękuję za info :)

 • Super 1

Podziel się komentarzem


Odnośnik do komentarza
9 minut temu, MoraMiserium napisał:

Przepraszam, za brak wpisu z soboty, miałem dużo na głowie, cały dzień nie było mnie w domu zaległy wpis pojawi się w środę, bo jest to jeden z luźniejszych dni w tygodniu i dziękuję za info :)

nie ma sprawy każdemu się zdarza, ważne żeby wpis się w końcu pojawił 

Podziel się komentarzem


Odnośnik do komentarza
Dnia 24.05.2020 o 11:05, Yoda_woda_sodowa napisał:

sam o tym zapomniałem, ale dzięki za przypomnienie klejson!

To kiedy zaległy wpis?

Właśnie @KlyexPL miałeś zrobić dla mnie i @Yoda_woda_sodowa bloga o Star Wars 

Edytowane przez AnakinSkywalker

Podziel się komentarzem


Odnośnik do komentarza
6 minut temu, AnakinSkywalker napisał:

Właśnie @KlyexPL miałeś zrobić dla mnie i @Yoda_woda_sodowa bloga o Star Wars 

Ehh czytanie ze zrozumieniem.. Napisalem ze NIE WIEM czy napiszę. 

Podziel się komentarzem


Odnośnik do komentarza
2 minuty temu, KlyexPL napisał:

Ehh czytanie ze zrozumieniem.. Napisalem ze NIE WIEM czy napiszę. 

Obiecałeś nam, tyle że po chwili usunąłeś swoje posty żeby nie było dowodów

 

giphy (2).gif

 • Wow 1

Podziel się komentarzem


Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, Yoda_woda_sodowa napisał:

Obiecałeś nam, tyle że po chwili usunąłeś swoje posty żeby nie było dowodów

 

giphy (2).gif

XDDD czy ty siebie słyszysz. Nie mam możliwości do usunięcia postów, a pisałem z Anakinem na pv ze NIE WIEM czy zrobie wpis. 

Podziel się komentarzem


Odnośnik do komentarza
7 minut temu, KlyexPL napisał:

XDDD czy ty siebie słyszysz. Nie mam możliwości do usunięcia postów, a pisałem z Anakinem na pv ze NIE WIEM czy zrobie wpis. 

XDD to admini usunęli ci posty, bo też nie lubią SW

Podziel się komentarzem


Odnośnik do komentarza
Gość
Dodaj komentarz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Maksymalnie dozwolone są tylko 75 emotikony.

×   Odnośnik został osadzony automatycznie.   Wyświetlaj jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 • Inne wpisy

  • Przez _blackswan w AlienBlog 7
   𝓦𝓲𝓽𝓪𝓶!
   Z tej strony _blackswan, lub jak kto woli Tae. 
    
   Dziś nie mam w planach normalnego wpisu - po prostu nazwijmy to offtopicem.
    
   ≡ Z jakiej racji? ≡
    
   Jak dobrze wiemy, do końca roku zostało bardzo mało czasu. No i została ostatnia chwila na poprawienie ocen. Ja do tego grona też się zaliczam (tylko jeden przedmiot do poprawy, ale na ocenę dostateczną), ale to nie zmienia faktu, że będę nieaktywna. Będę. Mam czas. Poza tym, mam dla was małą propozycję.
    
   Masz problem z j.niemieckim? A może nie rozumiesz czasów, lub coś podobnego? Próbujesz poprawić ocenę przed całkowitym wystawieniem?
   Oferuję małe korepetycje, jako, że znam ten język na tyle, by Wam wytłumaczyć.^
   Jakbym mogła, to bym gadała cały czas po niemiecku. Wyjaśnię co, jak, dlaczego, no i nie tylko!
   -=-
   Skoro udało mi się mojego chłopaka na 5 nauczyć, to czemu by nie Was? 😎 
    
   ^- Ta oferta jest aktualna cały rok. Zawsze znajdę czas na tłumaczenie j.niemieckiego (w czasie roku szkolnego - to pewnie będzie w weekend). Ale serio o:
   Za naukę nic nie płacicie (darmowe korepetycje hehe).
    
   Jeżeli chcesz otrzymać pomoc - pisz na Discordzie (Karolina Alienczyk#5775).
   Jeżeli osób będzie na tyle dużo, to założę jakiś serwer na dsc, no i tam będziemy wszystko ustalać.
   O inne przedmioty nie pytam, bo albo sama nie rozumiem, albo po prostu są proste. Będę zajmowała się jedynie j. niemieckim.
    
   ≡ Offtopic v2 ≡
    
   Wiem, jak uwielbiacie zadawać pytania innym ludziom. Dziś ową szansę wam tutaj umożliwiam.
    
   Jesteście czymś zaciekawieni? Moją osobą? Blogiem? Moimi zainteresowaniami? Czymś innym?
    
   Możecie zadawać pytania. Im więcej ciekawych pytań - tym lepiej. Żeby nie robić syfu z tego bloga, te pytania od was - wstawię pod nowym wpisem na inny temat.
   Chciałam trochę urozmaicić te moje wpisy, więc temu -  raz (więcej nie planuję) na odmianę dodam pytania i odpowiedzi na końcu wpisu.
    
   ≡ Jaki to będzie temat? ≡
   Oprócz pytań od Was, to reszta wpisu będzie póki co słodką tajemnicą  Dowiecie się, jak wpis będzie opublikowany. Nad wpisem już pracuję, więc powinien pojawić się niebawem. Mam nadzieję, że uda mi się poprawić moją aktywność na blogu, na pewno wraz ze początkiem wakacji.
    
   ≡ Więc... ≡
   Więc... Czekam na Wasze pytania, pracuję nad przyszłym wpisem, a także, czekam na chętnych na małe korepetycje. 
    
   Ja dzisiaj żegnam, no i widzimy się niebawem! 
    
  • Przez MoraMiserium w Akademia Sztuk Niewidzialnych 6
   Kontynuujemy sztukę chińską, przepraszam za brak wpisu wczoraj już nadrabiam poprzednio skończyliśmy na okresie sztuki Song dzisiaj zaczniemy od okresu Yuan i Ming. Zapraszam !
   Okres dynastii Yuan (1279-1368) i Ming (1368-1644).
    
   Po najechaniu Chin przez wojowniczych Mongołów kraj został zniszczony. Władzę przejęła mongolska dynastia Yuan, założona przez wnuka Czyngis-chana, Kubilaj-chana. Stolica została przeniesiona do Pekinu, nazywanego przez Mongołów Chanbałyk. Sztuka chińska przetrwała, przyswojona i rozwijana również przez najeźdźców. W tym właśnie okresie w Chinach przebywał Marco Polo. Rozwijało się malarstwo pejzażu w kręgach uczonych, taoistów. Dzieła ich, tworzone dla grona przyjaciół i własnej przyjemności, zaopatrywane były w poetyckie, kaligrafowane komentarze. Obrazy tego okresu cechuje wyrazistość i ekspresja. DO najważniejszych należało tzw. „Czterech Wielkich Mistrzów”: Wang Meng, Huang Gongwang, Ni Zan i Wu Zhen. Zmieniły się także formy produkowanej ceramiki. Powstały nowe ośrodki wytwarzające naczynia o znacznie większych kształtach, pokryte wielobarwną glazurą o nasyconych kolorach, takich jak czerwień, błękit i brąz. W Jingdezhen (prowincja Jiangxi) rozpoczęto produkcję naczyń pokrytych grubą warstwą glazury w odcieniu jasnego błękitu, zdobioną motywami pąków lotosu lub lecących gęsi. Ceramikę tę nazywa się shu-fu od znaków shu i fu umieszczanych na naczyniach. Produkowano także na eksport. Do Persji wysyłano naczynia w kolorystyce biało-niebieskiej. Naczynia często wzorowano na metalowych naczyniach perskich, motywy dekoracyjne nawiązujące do perskich tradycji odbiegały od chińskich wzorców piękna.
   Po upadku dynastii Yuan władzę przejął przywódca chłopskiego powstania – Zhu Yuanzhang, który założył dynastię Ming. Chiny pod rządami nowej dynastii rozszerzają swoje panowanie, coraz częstsze stają się kontakty tego mocarstwa z Europą. Wzrasta masowa produkcja ceramiki (w 1712 r. w Jingdezhen działało ok. 3 tysiące pieców wypalających kilkaset naczyń dziennie) wysyłanej do wielu państw, w tym również do Europy. Dominuje wielobarwna ceramika o wzorach malowanych przed szkliwieniem i na nim (naczynia te powtórnie wypalano). Popularne były zdobienia motywami kwiatowymi (zwłaszcza chryzantemami, piwoniami), zwierzętami, krajobrazami i scenami rodzajowymi. Prostota dekoracji została zastąpiona, zgodnie z potrzebami rynku, wieloelementowymi motywami w ograniczonej do dwóch ilości barw (od dominującego w dekoracji koloru używa się różnych określeń przy klasyfikacji porcelany, np. famille noire, rose ). Przy tak masowej produkcji spadła jakość wyrobów. Początkowo naczynia dekorowali artyści, później nie brano już przy malowaniu pod uwagę kształtu i formy naczyń. Rozwój technologii pozwolił na uzyskanie czerepów naczyń o bardzo cienkich ściankach. Nadal wytwarzano naczynia jednobarwne, często o białym szkliwie, wzorowane na wyrobach okresu Song. Jednak ilość tych wyrobów była marginalna w porównaniu z ceramiką wielobarwną.
   Malarstwo kontynuowało wypracowane wcześniej wzorce. Duże znaczenie osiągnęły szkoły prowincjonalne. W prowincji Zhejiang, w szkole skupionej wokół Dai Jina (szkoła Zhe) malowano rozległe pejzaże operując ostrą linią i lawowaniem tuszem. W okolicach Wumen działała szkoła Wu skupiająca malarzy – poetów (m.in. Shen Zhou, Wen Zhengming, Qiu Ying). Ich ulubionym tematem stała się sosna o powykręcanych konarach, wczepiona w skały. Oprócz pejzaży rozwijało się malarstwo rodzajowe, będące często ilustracją dzieła literackiego. Gatunek ten wcześniej rozwinął się w Japonii i na nim najprawdopodobniej wzorowali się artyści chińscy. Twórcy ilustracji znaczną uwagę przywiązują do szczegółów codziennego życia, charakterystyki postaci. Za panowania dynastii Ming naprawiono budowany wcześniej Wielki Mur i znacznie go przedłużono. Rozbudowano Nankin i Pekin, zbudowano pałace w Suzhou i Hangzhou. W Pekinie powstało miasto z regularnie rozplanowaną częścią centralną, otoczone murami obronnymi, w których na osi głównych ulic umieszczono bramy wejściowe. Pałace i zespoły świątynne wyróżniały się wysokością i barwą. Miasto Zewnętrzne było zamieszkane przez kupców i rzemieślników. Od niego oddzielono murami i fosą Miasto Wewnętrzne z pałacami urzędników dworskich i książąt. W środku Miasta Wewnętrznego, za kolejnymi murami i fosą, znajdowało się Zakazane Miasto – kompleks pałacowo–ogrodowy, rozplanowany na 15 km², przeznaczony dla cesarza
   .

    
   Okres dynastii Qing 
    
   -Dynastia mandżurska, panująca w sąsiedniej Mongolii i Korei, wykorzystała prośbę o pomoc przy tłumieniu trwających powstań chłopskich, obaliła panującą dynastię Ming i przejęła władzę jako dynastia Qing. Po rozkwicie, który przyniosły rządy pierwszych władców, kraj popadł w okres stagnacji. Od połowy XIX wieku nasilały się wpływy mocarstw europejskich. Chiny stały się krajem półkolonialnym. Na skutek tendencji reformatorskich w 1911 obalono cesarstwo, a Chiny stały się republiką. Za panowania dynastii Qing nasiliły się wpływy sztuki europejskiej. Obrazy przywożone przez jezuitów pod koniec panowania dynastii Ming zainteresowały chińskich twórców, którzy próbowali je kopiować (np. Dong Qichang), przyswajając m.in. technikę malowania farbami olejnymi. Dla odmiany, jeden z jezuitów, Giuseppe Castiglione, nazywany w Chinach Lang Shining, opanował chińską technikę malowania tuszem i korzystał z niej w swojej twórczości. Jezuici (Attirent i Sichelbarth) przebywający w Chinach zaprojektowali i wybudowali Letni Pałac w stylu rokoko (letnia rezydencja w Pekinie została wpisana na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO w 1998). Tak elementy tradycyjne przeplatały się i łączyły z napływającymi doświadczeniami kultur europejskich.
   -Innym nurtem malarstwa były nadal istniejące szkoły kontynuujące rodzime tradycje malarstwa. Yun Shouping zasłynął z umiejętności oddania kwiatów samą barwną plamą, Gong Xian – jako malarz pełnych dramatycznego napięcia pejzaży. Jednocześnie pojawili się indywidualiści, których dzieła nie były związane z żadną z wcześniejszych szkół. Zhu Da malował zdecydowanymi uderzeniami pędzla, jego wykonywane w tuszu kompozycje o ograniczonej ilości elementów charakteryzowała zwartość. Kun Can, Shitao i Gao Qipei odrzucili pędzel – malując palcem, paznokciem i patykiem uzyskiwali niespotykane wcześniej efekty. Związani byli z taoizmem lub buddyzmem (chán), tworzyli kompozycje pejzażowe związane z poszukiwaniem istoty rzeczy. Nad Wielkim Kanałem działała tzw. grupa Ośmiu Ekscentryków z Yangzhou (wśród nich był Jin Nong), w swojej twórczości nawiązująca do dawniejszej twórczości mistrzów – mnichów buddyjskich.
   -Zamiłowanie do dekoracyjności i zapotrzebowanie rynków europejskich (w Europie w XVIII wieku w sztuce panował barok) przyczyniły się do wytwarzania cztero- i pięciobarwnej ceramiki, w której kolor niebieski (kobaltowy) nanoszono przed szkliwieniem, pozostałe barwy: żółtą, zieloną, czerwoną i czarną – na szkliwie. Naczynia zdobione były bogatą, wieloelementową dekoracją złożoną z kwiatów, ptaków, pejzaży i scen rodzajowych. Manufaktury chińskie produkowały także ceramikę na zamówienie według dostarczanych wzorów oraz porcelanowe figurki kupców i żeglarzy. Ten eksport powodowany był panującą w Europie modą na chinoiserie. Podczas rządów Kangxi rozpoczęto produkcję naczyń z pokrywą ozdobioną motywami topniejącego lodu odsłaniającego rozkwitające gałązki śliwy – chińskiego symbolu wiosny. Inne cenne naczynia tego okresu to pokryte jednobarwną glazurą w kolorze błękitnym lub ciemnej czerwieni.
   -W architekturze, podobnie jak w innych dziedzinach sztuki, nadmiar dekoracji przytłacza formę. Wspornikom dachowym nadaje się bardzo skomplikowane formy, wszystkie elementy budowli zdobi się bogatą polichromią. Przykładem takiej architektury jest największa lamaistyczna świątynia Pekinu – Yonghegong (Pałac Harmonii i Pokoju) złożona z sześciu budynków z mnogością dekoracji. Pierwotnie budowla powstała ( w 1694) jako pałac księcia Yonghe z dynastii Qing (stąd nazwa). Zamieniony został on w świątynię dopiero w 1744, po przeniesieniu się księcia do Zakazanego Miasta.


  • Przez _blackswan w AlienBlog 9
   𝓦𝓲𝓽𝓪𝓶!
   Z tej strony _blackswan, lub jak kto woli Tae. 
    
   Wiem, że w sygnaturze napisałam, że wpis będzie dwudziestego piątego maja, ale się tak nie stało.
    
   ≡ Dlaczego? ≡
   Przyznam szczerze, iż po prostu zapomniałam, przez lekki natłok nauki (poprawianie ocen np.) - ale dziś wyjątkowo znalazłam czas (wcale nie podczas e-lekcji) na napisanie wpisu.
   Z góry przepraszam. Postaram się tak nie zapominać.
    
   ≡ Z czym do was dzisiaj przychodzę? ≡
   Przychodzę do was z czymś innym, niż "Czarnobylska Elektrownia Jądrowa". Chciałam opuścić na ten czas temat. Zrealizuję go niebawem. A teraz stwierdziłam, że może "powrócę" do czegoś smacznego... A dokładniej przepis na ciasto. Jeżeli mamy po prostu "smaka" na coś słodkiego, a mamy małą ilość produktów w kuchni - mamy możliwość zrobienia ciasta, które zajmie wyłącznie pojemność kubka. Tak! Chodzi mi o "Ciasto w kubku".
    
   ≡ Skąd odnalazłam przepis? ≡
   Znalazłam go na tej stronie. Po prostu zobaczcie. Jako, że wykorzystałam ten przepis, to są małe modyfikacje przepisu, zdjęcie, no i takie tam - dlatego go wam tu wstawiam.
    
   ≡ Co potrzebujemy? ≡
    
   ≡ Wykonanie ≡
   Zobacz go na tej stronie. Ja nie chciałabym przepisywać tego samego. Tutaj się nic nie zmienia, oprócz tego, że możecie ominąć punkt z nutellą, jeżeli jej nie dodajecie. Dodałam też do ciasta polewę z gorzkiej czekolady. 
    
   ≡ Zdjęcie ≡
   Za jakość przepraszam. Nie chciało mi się już bawić.