Strefa Militarna

 • wpisów
  91
 • komentarzy
  92
 • wyświetleń
  6385

Airsoft

zolnierzyk

249 wyświetleń

Hej, 

zapraszam do przeczytania kolejnego wpisu o Airsofcie! Miłej lektury! ;) 

 

Czym jest airsoft?

Airsoft jest to gra zespołowa polegająca na wykorzystywaniu pneumatycznych replik broni palnej, które strzelają plastikowymi kulkami o kalibrze 6/8 mm.

W grze odgrywa się fikcyjne lub historyczne działania, polegające na działaniach wojennych, potyczkach oddziałów etc.

Jednym z podstawowych celów (nie licząc tych zawartych w scenariuszu gry) jest trafienie innego gracza (co zazwyczaj powoduje wyeliminowanie z gry (czas "odrodzenia" zależy od organizatora gry). W rozgrywkach airsoftowych może brać udział od kilku do nawet kilkuset(!) osób, mają miejsce zwykle w odludnych lub opuszczonych miejsach (lasy, porzucone budowle itp.).

Rodzaje replik

Podstawową rzeczą w airsofcie jest replika broni palnej (wykonana zwykle w skali 1:1), wyróżniamy 3 rodzaje replik:

 • Elektryczne (AEG- Air Electric Gun)- jedne z najpopularniejszych rodzajów ASG (Air Soft Gun), w "elektrykach" sprężyna (ta, która "wypycha" kulkę z lufy) napinana jest przez elektryczny mechanizm, co pozwala na prowadzenie ognia pojedynczego, serii, a także "full auto".
 • Gazowe ("gaziaki")- w tym rodzaju replik kulki są wystrzeliwane za pomocą gazu (zwykle propan lub CO2), w niekorzystnych warunkach mocno awaryjne.
 • Sprężynowe- są to modele, w których należy ręcznie naciągać sprężynę przed oddaniem strzału, co wymusza prowadzenie ognia pojedynczego. Jest to system stosowany zazwyczaj w pistoletach i karabinach snajperskich. O ile najprostsze repliki są dość tanie, to cena dobrych karabinów snajperskich sięga od kilku do kilkunastu tysięcy złotych!

ASG wykorzystuje modele wielu popularnych (i nie tylko) broni, główne rodzaje replik to:

 • karabiny szturmowe- (np. AK-47, M16, SCAR) najpopularniejszy rodzaj broni na airsoftowym polu walki, zwykle przy korzystaniu z tego rodzaju replik mamy możliwość prowadzenia ognia ciągłego (większość AR'ów to "elektryki"). Znajdziemy tutaj modele najpopularniejszych karabinów takich jak choćby AK-47, czy M16.
 • pistolety- (np. Glock, M9) broń krótka, wybierana najczęściej jako dodatek, gdy skończy nam się amunicja w głównej broni (snajperzy dobierają zwykle pistolet lub PM'a do obrony na bliskie odległości). Najprostsze pistolety to zwykle jedne z najtańszych replik.
 • strzelby (np. SPAS-12, Sajga) dość rzadko stosowane rodzaje replik, strzelają kilkoma/kilkudziesięcioma kulkami na raz (jak w prawdziwych strzelbach). Stosowane zwykle na krótkie dystanse.
 • Karabiny wyborowe (DMR'y)- (np. SWD)- coś pośredniego pomiędzy karabinami szturmowymi, a snajperskimi. DMR'y posiadają większy zasięg niż zwykłe "szturmówki", a także są samopowtarzalne (w przeciwieństwie do karabinów snajperskich), przez co nie musimy przeładowywać broni po każdym wystrzale. 
 • Pistolety maszynowe (PM'y)- (np. MP5, MTAR)- szybkostrzelne, mały zasięg. Zwykle stosowane do obrony lub w zamkniętych pomieszczeniach.
 • Karabiny snajperskie- (np. L96A1, M82)- jedne z najdroższych replik w airsofcie, posiadają sprężynowy system ładowania i są skuteczne na daleki zasięg. Za "dobrą" replikę karabinu snajperskiego należy zapłacić od kilku do kilkunastu tyś. złotych.

Wyposażenie i bezpieczeństwo

Najważniejszym elementem wyposażenia (poza bronią) w airsofcie są okulary ochronne. W przeciwieństwie do paintballa, ślad po uderzeniu kulki z ASG jest praktycznie bezbolesny i niewielki, należy jednak pamiętać o ochronie oczu. Do tego celu służą właśnie okulary ochronne, które powinny posiadać odpowiednie atesty. Możemy także wyposażyć się w mundur, kamizelkę taktyczną, ładownice, hełm i inne elementy wyposażenia, które dodają realizmu do rozgrywki. 

ASG w świetle prawa

Repliki ASG w polskim prawie nie są uznawane za broń, gdyż energia wylotowa kulki nie przekracza 17 dżuli, przez co z replik mogą korzystać nawet nieletni (chociaż w rozgrywkach airsoftowych zwykle wymaga się ukończenia 18 lat (lub ukończenia 16+ zgody rodzica). 

"Terminator"

Mianem terminatora jest określana osoba, która nie przyznaje się do trafień (kulki nie są wypełnione farbą, więc gra opiera się na uczciwości zawodników), więc przypomina właśnie tytułowego Terminatora, który nie zwraca uwagi na wystrzeliwane w jego kierunku pociski. Takie osoby zwykle są wykluczane z rozgrywek.

Airsoft a paintball

Airsoft w porównaniu z paintballem ma więcej korzyści, m.in trafienia po kulkach są mniej bolesne i praktycznie niewidoczne, dlatego nie musimy chodzić ubrani w wiele warstw ubrań tylko po to, aby trochę zamortyzować siłę uderzenia. Kolejną korzyścią airsoftu jest to, że na dłuższą metę koszty są mniejsze niż w paintballu (na początku musimy jednak wydać nawet parę tysięcy na replikę i wyposażenie), gdyż wyposażenie będzie nam służyło przed długi czas, a kulki ASG są dużo tańsze od paintballowych. Kolejnym plusem airsoftu jest większy realizm niż w paintballu, ponieważ w ASG mamy do dyspozycji replikę prawdziwej broni i realistyczne wyposażenie.

 

Mam nadzieję, że wpis się podobał.

Pozdrawiam, zolnierzyk :D 

 

 0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia

Gość
Dodaj komentarz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Maksymalnie dozwolone są tylko 75 emotikony.

×   Odnośnik został osadzony automatycznie.   Wyświetlaj jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 • Inne wpisy

  • Przez __Amoria__ w AmoriaBlog 10
   Hejka, ostatnio zafascynował mnie temat pluginów, toteż dzisiaj przygotowałam dla Was ich listę - nazwa pluginu, oraz jakie jest jego zastosowanie, zapraszam 😊
    
   Disguise - Zamienia Cię w moba jakiego chcesz/ dropnięty item, oraz wiele więcej. Komenda, której należy użyć to /disguise [mob, dropnięty item, itp]
    
   SuperVanish - Jest to Vanish, dzięki któremu nie pokazuje się innym graczom, że jesteś w grze, oni również Cię nie widzą. Nie ma efektu mikstury niewidzialności (Jak to w niektórych pluginach typu Vanish bywa) Komenda, której należy użyć to /v, lub /sv
    
   AuthMe - Plugin do logowania, czy rejestrowania się na serwer
    
   WorldEdit - Plugin służący do szybszego budowania ścian, jest wiele komend, które obejmuje ten plugin, (Nastroszona napisała większość komend do tego pluginu, oraz jak się go używa w swoim blogu, także zapraszam). Główna komenda to //wand. Możemy ten plugin spotkać na trybie Creative.
    
   NPC - Plugin do tworzenia NPC, tzn. do tworzenia "Nie żywych" postaci, moglibyśmy stworzyć np. takiego stojącego Daffita tuż przed Nami . Najbardziej powszechna i najprostsza komenda to /npc [nick] . Możemy takie npc spotkać na trybie survival na Naszej kraince ❤️.
    
   PermissionsEx - Plugin do uprawnień, tworzenia rang.
    
   Multiverse Core - Daje Nam możliwość zrobienia kilku światów na serwerze
    
   FriendMe - Plugin dający możliwość dodawania znajomych na serwerze, myślę, że fajnie by było takie coś wprowadzić na Krainkę :3
    
   PlayerWarning - Wysyła graczowi upomnienie, przed tym jak zostanie zbanowany
    
   McAdminChat - Tworzy Chat tylko i wyłącznie dla adminów, oraz rang wyższych
    
   PauseChat - Daje Nam możliwość tymczasowego wyłączenia chatu
    
   Reservations - Rezerwuje sloty dla Legend/ Herosów, itp, oraz rang wyższych
    
   EasyReport - Umożliwia zgłaszanie gracza
    
   ColoredSigns - Możemy dzięki temu pluginowi pisać kolorowo na tabliczkach
    
   AllServerFly - Plugin umożliwiający danie całemu serwerowi dostęp do komendy /fly
    
   EpicHeads - Można dzięki temu pluginowi, za pomocą komendy /head [nick], lub /skull [nick] dostać główkę danego gracza.
    
   AFK - Przy użyciu komendy /afk pokazuje komunikat na chacie, że gracza obecnie nie ma przy komputerze.
    
   PowerTool - Przy użyciu komendy /pt thorn możemy trzymając, np. patyk w ręku sprawić, że będzie strzelał piorunami, kiedy w coś, uderzymy, przykładowo w powietrze.
    
  • Przez __Amoria__ w AmoriaBlog 25
   Cześć! Dzisiaj stwierdziłam, że poruszę temat zapomnianych, tzn. trybów, które kiedyś były na kraince, ale zostały usunięte. Poniżej standardowo pojawią się screenshoty niektórych trybów, o których będzie dzisiaj mowa.
   Creative 1.7
   Kiedyś na serwerze był tryb Creative 1.7 i 1.8, nieco później pojawił się Creative 1.12, a całkiem niedawno również 3 Creative. Tryb 1.7 został jednak zlikwidowany, gdyż po wprowadzeniu Crtv 1.12, grało tam mało osób. Crtv 1.7 był drugim trybem, na którym grałam na kraince, zaraz po WaterBlocku. Ostatecznie jednak spodobał mi się FreeBuild i tam zazwyczaj możecie mnie spotkać. Pamiętam, że właśnie w 2016r. grająć na tym trybie dowiedziałam się o istnieniu forum od innych graczy. Za wielu wspomnień z tamtego trybu nie mam.
   The Lab
   Pamiętacie może tryb The Lab? Jakie tam były straszne pustki! Niestety pamięć mnie zawodzi i nie zbyt pamiętam o co chodziło w tamtym trybie. Graczy tam nie było prawie wcale, toteż tryb uzyskał miano opuszczonego i został usunięty. O ile dobrze pamiętam, ikonką "The Lab" była miksturka o różowym kolorze. ( Nie znam się za bardzo na miksturkach ). Zbytnio o tym trybie nie mogę się rozpisać, ponieważ nic ciekawego się na Nim nie działo.
   SpeedBuilders i MasterBuilders
   Na tych trybach również były pustki, ale nie aż takie jak na TheLab. Pamiętam jak sobie grałam z kuzynem w SpeedBuilders. Ikonką SB był diament, a MB - szmaragd. Chyba nawet w głębi mojej galerii jakieś screeny by się znalazły. Pamiętam, jak bardzo mi się spodobał taki malutki domek, jaki został przez kogoś wybudowany, że przez kilka kolejnych miesięcy, kiedy grałam sobie ze znajomymi budowałam coś na wzór tamtego domku, właśnie z trybu SB czerpałam inspiracje na kolejne budowle. Z kolei na trybie MasterBuilders grywałam nieco rzadziej, ponieważ nie lubię budować czegoś block w block i zawsze coś zmieniam po swojemu. Zazwyczaj odpadałam jako jedna z pierwszych osób i chyba nie zdarzyło mi się wygrać ani razu .
   Tak więc to na tyle, przepraszam, że dzisiejszy post jest nieco krótszy, natomiast nie bardzo pamiętam, co się takiego działo na tych trybach, ponieważ było to dość dawno, ale może Wy macie jakieś wspomnienia? Podzielcie się Nimi w komentarzu . Jak myślicie, czy skoro ostatnio jest taki wzrost graczy na Kraince powinni przywrócić te tryby?

  • Przez __Amoria__ w AmoriaBlog 5
   Cześć! *siorbie herbatkę* Dzisiaj postanowiłam opowiedzieć Wam nieco o historii z mojego życia. Jest to temat zupełnie odbiegający od moich standardowych wpisów, ale mam nadzieję, że również Was zaciekawi.
   W ostatnim czasie spotkałam się z moimi znajomymi, których poznałam w internecie. Tak wiem, kwarantanna i inne tego typu sprawy, ale po pierwsze, zachowaliśmy wszystkie wymogi sanitarne, a po drugie, nie było to jakieś większe zgromadzenie.
   No więc pojechałam na chwilę do innego miasta pozałatwiać pewne sprawy. Napisałam do mojej internetowej przyjaciółki, że jestem w tym mieście, ponieważ zazwyczaj, kiedy rozpoczynamy konwersację piszemy coś w stylu: -Hej, Co tam, Co porabiasz, itp. itd.
   Ona się ucieszyła, ponieważ jak się później okazało mieszkała właśnie w tym mieście. Spytałam się jej siostry, z którą również lubię od czasu do czasu popisać, na jakiej ulicy mieszkają. Początkowo nie miałam w planach do Nich pojechać, spytałam jedynie z ciekawości. No więc siostra mojej przyjaciółki podała mi adres. Jako, że było już późno w nocy poszłam spać, aby być wypoczęta rano.
   Następnego dnia, po zjedzeniu śniadania i przeglądaniu mojej zawartości telefonu, postanowiłam wejść w Mapy Google i wpisać ich adres. Okazało się, że było to 13 minut drogi z miejsca, w którym obecnie się znajdowałam. Postanowiłam, że podzielę się tą zaskakującą nowiną. Wszystkie byłyśmy zaskoczone, aż w końcu jedna z Nich zaproponowała, że może bym do Nich na chwilkę podjechała, chociaż żeby sobie pomachać. Bardzo się ucieszyłam, nie wiedziałam, że Nasze spotkanie będzie takie spontaniczne, z dnia na dzień. Po załatwieniu wszystkich spraw, było chyba około dwudziestej stwierdziłam, że podjadę pod owy adres. Muszę wspomnieć, że znamy się już rok, gadałyśmy ze sobą wiele razy i miałam pewność, że nie jest to jakiś człowiek, który ma powyżej 60 lat i podaje się za mojego rówieśnika. W internecie łatwo się złapać na takie osoby, więc proszę uważajcie, możecie być pewni, że ta osoba jest w Waszym wieku, a może być inaczej. Jeśli chcielibyście się spotkać, przyjdźcie na spotkanie z drugą osobą, tak jak zrobiłam to ja. No dobrze, ale wracając, bo trochę odbiegliśmy od tematu, postanowiłam, że podjadę pod owy adres. Przyznam się, że nieco się bałam. Kiedy już byłam na miejscu zobaczyłam dwie postacie w moim wieku. Nieco się wstydziłam, ale trzeba przełamywać strach. Rozmawiałyśmy dobre 40 minut, o życiu, oraz babskich sprawach. Zrobiłyśmy sobie wspólne selfie, po czym musiałam już wracać. Były to jedne z najlepszych chwil w moim życiu i mam nadzieję, że jeszcze kiedyś będzie sposobność, żeby powtórzyć to spotkanie.
   A Wy macie jakieś znajomości przez internet? Dzisiaj taki nieco krótszy wpis, ale ten tydzień zapowiada się na dość pracowity, więc mam nadzieję, że mi wybaczycie. Papa ❤️